Περιφρούρηση.
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Περιφρούρηση.

Το Φόρουμ των ενεργών πολιτών.
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sylvia

Sylvia


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2009
Τόπος : Στην άκρη του ουρανού σου

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 7:32 am

Λοιπόν μάγκες,

σήμερα μου έστειλαν ένα γράμμα που μου υπενθυμίζει ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε ευρωεκλογές, και ότι σαν ευρωπαία πολίτης μπορώ να πάω να ψηφίσω (τα χάλια τους Rolling Eyes )

Εγώ λοιπόν, σαν Σύλβια δεν έχω ψηφίσει ποτέ και νομίζω πως ήρθε η ώρα να εκπληρώσω τα καθήκοντά μου...

Το θέμα είναι τώρα.... από πού να ξεκινήσω; Δεν έχω ιδέα τι παίζεται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και πια κόμματα κάθονται εκεί... πόσο μάλλον να γνωρίζω σε τι θα με ωφελήσουν κάποτε οι γραβατοφόροι.

Την σελίδα στην Βικιπαίδεια την διάβασα 500 φορές, αλλά εν τέλει δεν κατάλαβα Χριστό.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kolakas5

kolakas5


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2009

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SYlvia θα σου απαντήσω σύντομα...   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 10:41 pm

Να είσαι καλά..

Κ.Ψ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Πότμος




Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 10:44 pm

Επειδή η ΕΕ είναι σε μεταβατικό στάδιο, ανάμεσα σε απλό διεθνή οργανισμό και συνομοσπονδία, η οργάνωσή της είναι χαοτική.

Το Ευρωκοινοβούλιο έχει έναν ασαφή ρόλο. Π.χ. ενώ είναι ουσιαστικά το μόνο όργανο στο οποίο αντιπροσωπεύονται οι «λαοί» της ΕΕ, έχει πολύ λίγες αρμοδιότητες σε νομοθετικό και ελεγκτικό επίπεδο. Η μόνη του ουσιαστική αρμοδιότητα είναι η συναπόφαση με το Συμβούλιο και η ψήφος εμπιστοσύνης όταν διορίζεται η νέα Επιτροπή.

Οι ομάδες περιληπτικά:

UEN: Ακροδεξιοί - εθνικιστές.
EPP-ED: Δεξιοί - συντηρητικοί.
ALDE: Φιλελευθεριστές - προοδευτικοί.
Σοσιαλιστές: Κεντρο-δεξιο-αριστερά (στυλ ΠΑΣΟΚ)
GUE/NGL: Αριστεροί (φιλοευρωπαϊστές).
InDem: Κομμουνιστές (αντιευρωπαϊστές).
Πράσινοι/EFA: Οικολόγοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sylvia

Sylvia


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2009
Τόπος : Στην άκρη του ουρανού σου

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 10:51 pm

Οκ .

Θα ψηφίσω ΙΝDEM...

δεν πειράζει άμα βάλω ψήφο στο κουτουρού ε; Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asxetos

asxetos


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2009

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 10:54 pm

Κατ' εμέ καλύτερα να μην ψηφίσεις τίποτα...
Αλλά άμα είναι να ψηφίσεις.. δεν βάζεις μια ψήφο στους οικολόγους Razz ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sylvia

Sylvia


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2009
Τόπος : Στην άκρη του ουρανού σου

Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα   Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα EmptyΠαρ Απρ 24, 2009 10:58 pm

Γιατί οι κομμουνιστές τί έχουν;

Μια χαρά παιδιά!

Κοίτα σκέφτομαι όμως και να μην ψηφίσω και να το αφήσω για τις επόμενες εκλογές,έτσι ώστε να ασχοληθώ περαιτέρω με το θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Eυρωεκλογές 2009, άντε και εις ανώτερα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ηχητικό Θεόδωρου 8/4/2009

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Περιφρούρηση. :: Ενημέρωση Πολιτών :: κουβεντούλα.-
Μετάβαση σε: